Післяпологова депресія, профілактика та засоби її подолання

Дата: 20.01.2023 18:04

13 січня 2023 року для працівників акушерського відділення КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» та майбутніх мам і жінок, що нещодавно народили дитину, Олександр Рябов, психолог амбасадорапроєкту«Психічне здоров'я для України» провів лекторій та бесіду на тему: «Післяпологова депресія, профілактика та засоби її подолання».

Народження дитини це прекрасна подія, адже на світ з’являється нове життя, але для жінки ця подія болісна і певною мірою є травмівною. Змінюється розклад дня, адже у перші дні життя дитині необхідно приділяти постійну увагу впродовж доби, змінюється гормональний фон жінки, крім того доводиться готувати їжу, прибирати в помешканні, доглядати за іншими (коли є ще інші маленькі діти), а інколи навіть працювати дистанційно. Через все вищевказане, а також через індивідуальні фізіологічні особливості, перенесені травми, інфекційні захворювання можуть виникати наступні симптоми:

• сум;
  • тривога;
  • те що раніше приносило задоволення вже не радує;
  • не бажанняспілкуватись з будь ким та підтримувати соціальні зв’язки;
  • зниження рівня концентрації та уваги;
  • порушення апетиту;
  • швидка втома та порушення сну;
  • бажання заподіяти шкоду собі чи дитині;
  • не впевненість у собі та свої можливостях щодо догляду за дитиною.

Так реакція організму є цілком природньою, трапляється у більшості жінок і в нормі триває приблизно 2 тижня.

Якщо зазначені симптоми тривають понад 2 тижня, це може бути ознакою післяпологової депресії,в такому випадку вже необхідна допомога фахівців у сфері психічного здоров’я: психолога, психотерапевта, психіатра. Згідно статистики у світі близько 10-15% відсотків жінок страждають від післяпологової депресії. Депресія може тривати від кількох місяців до декількох років та призвести до психічних розладів та інших захворювань. Проте вчасно надана допомога дозволяє ефективно подолати депресію та суттєво покращує стан життя!

Для того, щоб полегшити перебіг симптомів та запобігти виникненню депресії необхідно:

•   Підтримка рідних та чоловіка, розподілити домашні обов’язки, домовитись про те хто і коли буде доглядати дитину особливо у нічні часи. Жінці необхідний здоровий сон.
  • Повноцінне харчування.
  • Помірна фізична активність та прогулянки на свіжому повітрі.  Слід також зазначити, що перед заняттям різними вправами та інтенсивною фізичною активність, необхідно обов’язково проконсультуватись з лікарем.
  • Виділіть час на себе, щоб жінка могла трошки відпочити від обов’язків мами.
  •   Емоційна підтримка рідних та друзів. В оточенні мами, яка вперше народила, можуть бути жінки, які мають дітей і також проходили через схожі труднощі. Вони також можуть поділитись своїм досвідом та надати дієві поради, що в свою чергу полегшить життя.
  • Плануйте своє майбутнє з дитиною: близьке і далеке. Мрійте.

Підвищення обізнаності населення з питань психічного здоров’я, а також якості та ефективності допомоги в цій сфері з метою подолання стигми та розвитку готовності до отримання послуг є однією з цілей поєкту «Психічне здоров'я для України» та Міністерства охорони здоров’я України. Психічне здоров’я матері та її емоційний стан мають велике значення, адже вони безпосередньо на стан дитини, й чим краще почуває себе мама тим легше їй впоратись з викликами та проблемами, що виникають при народженні дитини.