A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня"
Omnium atrium medicina noblissima est (З усіх наук медицина – найблагородніша)

Санітарно-освітня інформація

191. Які типи вакцин проти COVID-19 зараз розробляють та використовують у світі?

Станом на березень 2021 року використовують та розробляють чотири типи вакцин проти вірусу SARS-CoV-2, що викликає хворобу COVID-19:

• Вірусні вакцини, створені з вірусу SARS-CoV-2, який зробили безпечним для людини. А саме:

- інактивовані вакцини (вірус вбито)

- атенуйовані вакцини (вірус ослаблений)

• Векторні вакцини — химерні, тобто зібрані з різних фрагментів, віруси, які не викликають жодної хвороби. Прицьому вакцина добре стимулює імунну відповідь (має високу імуногенність).

Векторні вакцини в організмі людини можуть:

- реплікуватися (збільшувати кількість своїх копій)

- не реплікуватися (скільки ввели одиниць вектору (вірусів) при вакцинації, стільки і маємо для розвитку імунної відповіді).

• Білкові вакцини, які не є вірусами, а лише окремими частинами вірусу — збудника COVID-19, які не спричиняють захворювання.

Білкові вакцини бувають:

- субодиничні (суміші вірусних білків одного або кількох типів)

- вірусоподібні частки (зібрані, тобто склеєні, окремі фрагменти вірусу, що зовні нагадують вірус).

 • Вакцини на основі нуклеїнових кислот. Це інноваційний тип вакцин, які розробляли вже досить давно, проте впровадили тільки зараз. Вакцина — це фактично фрагмент нуклеїнової кислоти, що несе інформацію про вірус — код, запакований в наночасточки для стабілізації. Коли така вакцина потрапляє в організм, а саме в клітину,з неї зчитується інформація й за цим кодом утворюється білок. Це нагадує приготування пирога за рецептом з інтернету чи перепису в маминому зошиті. В результаті утворюється не вірус, а тільки його білки, які наша імунна система впізнає як ≪чужі≫ і вчиться їх нейтралізовувати. Коли згодом в організм людини потрапить сам вірус,наша імунна система його впізнає і знешкодить.

Такі вакцини бувають на основі ДНК чи РНК. Прикладом РНК-вакцини є вакцини від Pfizer та Moderna.

2. Чому розробляють декілька типів вакцин проти COVID-19?

Розробити «яку-небудь» вакцину просто. Складно розробити таку вакцину, що буде безпечною для людей і стимулюватиме таку імунну відповідь, яка в разі інфекції зупинить справжній вірус. Дізнатися, що вакцина є і безпечною,і дієвою, можна лише завдяки клінічним дослідженням. Їх проводять принаймні в три етапи, і на кожному етапі значна частина вакцин-кандидатів (так називають вакцини на стадії розробки) відбраковується.

Це нагадує відбір з-поміж талановитих людей на телепроєктах, чи співбесіди на важливі посади. Тільки клінічні дослідження значно об’єктивніші, бо спираються на конкретні дані про побічні ефекти та розвиток імунної відповіді в лабораторних тварин, а потім — добровольців, а не на суб’єктивні враження журі.

Зокрема, з етапу дослідження вакцин-кандидатів на лабораторних тваринах до етапу дослідження безпечності вакцини для людей проходять, в середньому, лише сім   зі ста.

І лише одна з п’яти вакцин, які дійшли до етапу клінічних досліджень, виявляється ефективною та безпечною.

 3. Що означає «інактивована» вірусна вакцина проти COVID-19?

Це означає, що вона містить цілий, проте знешкоджений вірус SARS-CoV-2. Знешкодження чи ослаблення вірусів для створення вакцин — це добре знана, традиційна технологія виготовлення вакцин, що характеризуються перевіреною роками використання ефективністю.

Так створили, приміром, інактивовану вакцину від поліомієліту. Зазвичай потрібно дві-три дози інактивованої вакцини, аби сформувалася імунна відповідь.

4. Що означає «атенуйована» вакцина проти COVID-19?

«Атенуйована» означає, що вакцина містить живий, але ослаблений вірус. Такі вакцини називають ще «живими».Атенуйована вакцина добре стимулює імунну відповідь, але не викликає захворювання. Прикладами атенуйованих вакцин є вакцини проти кору,паротиту і краснухи (КПК) та вітряної віспи (вітрянки). Так івакцини застосовують, але з обмеженнями: атенуйовані вакцини не можна вводити людям з тяжкими імунодефіцитними станами, зокрема після трансплантацій, в разі важкого комбінованого імунодефіциту, а також вагітним жінкам.

 5. Що означає «субодинична» білкова вакцинапроти COVID-19?

Субодиничні білкові вакцини складаються з суміші вірусних білків одного або кількох типів (субодиниць). Вони не є цільними вірусами, а лише їхніми частинками, які розпізнаються імунною системою: «Ось, дивися, це чуже! Вони в розшуку! Нам потрібна імунна відповідь на це!», проте не містять генетичної інформації.

Субодиничні вакцини роблять з білків, отриманих біотехнологічно, без розмноження вірусу в культурі клітин. За такою технологією створюються вакцини, які вже використовуються в календарі щеплень: вакцина проти гепатиту В,проти гемофільної інфекції, ацелюлярна вакцина проти кашлюку.

6. Що таке вакцини на основі вектору, який реплікується?

Вектор в вакцинах — це нешкідливий вірус (не збудник COVID-19), тобто його модифікована версія, який використовується для доставлення інструкції про фрагмент вірусу-збудника. У вектор вбудовується потрібний фрагмент ДНК вірусу SARS-CoV-2, що несе інформацію про вірусний білок, який викликає найбільшу імунну відповідь (тобто має найкращу імуногенність).

Вектор — це як поштовий голуб, до якого прив’язали послання; як ракета, що виносить космічний корабель на орбіту, — є носій і є те, що він переносить.

Векторні вакцини отримують в культурі клітин. Такі химерні віруси не патогенні для людини.

Прикладом векторної вакцини на основі аденовірусу є вакцина проти лихоманки Ебола.

7. Що таке вірусоподібні частки (virus-like particles, VLP)?

Це різновид білкових субодиничних вакцин, в яких субодиниці з поверхні вірусу (окремі фрагменти вірусу) «склеєні» між собою таким чином, що зовні вони нагадують вірус. В таких вакцинах відсутній геном. Це можна порівняти з порожнім курячим яйцем, коли є лише шкаралупа. Такі вакцини потужно стимулюють імунну систему без можливості викликати захворювання.

 8. Що означає вакцина проти COVID-19 на основі вірусного вектору, який НЕ реплікується?

У цьому виді вакцини використовується безпечний вірус,який доставляє в клітини організму людини «інструкцію» про продукцію фрагменту (білки) вірусу SARS-CoV-2. Вірус, що доставляє таку інструкцію, називається вірусним «вектором». Під інструкцією розуміють ген, що кодує конкретний фрагмент вірусу SARS-CoV-2. З цією метою в безпечний вірус вводиться код — ген для формування певних частин відповідного патогена. Якщо вірусний вектор НЕ здатний до розмноження в клітині, то таку вакцину відносять до векторних вакцин на основі (платформі) вектору, що НЕ реплікується. Векторні вакцини можуть бути виготовлені в короткі терміни у великій кількості.

До таких вакцин належить і вакцина від AstraZeneca (Кові-шелдТМ).

9. Що означає вакцина проти COVID-19 на основі нуклеїнових кислот?

Нуклеїнова кислота (РНК чи ДНК) є і у вбитій, і в атенуйованій вакцині, і у векторній. Та на відміну від вакцин на основі    ослаблених або інактивованих цілісних вірусів, у вакцині на основі нуклеїнових кислот використовується «інструкція» (ділянка генетичної структури, що містить програму для вироблення специфічних білків), а не цілісний мікроорганізм або його фрагмент. ДНК і РНК містять код («інструкцію»), який використовується клітинами нашого організму для самостійної продукції фрагменту вірусів — антигенів.

Робити такі вакцини досить просто і безпечно, проте складно зберігати і транспортувати. А тому такі вакцини зберігають при низьких температурах, наприклад -20оС або -70оС.

10. Як діють вакцини на основі нуклеїнових кислот?

Уявіть креслення будинку, чи програмний код, чи бодай інструкцію зі збирання шафи. Це вся потрібна інформація про щось, але цю інформацію слід прочитати і втілити. Так і вакцина на основі нуклеїнової кислоти надає в клітини нашого організму певний набір «інструкцій» у вигляді ДНК або мРНК, спонукаючи їх синтезувати потрібний специфічний білок, який імунна система нашого організму повинна розпізнати і сформувати до нього імунну відповідь.

Вакцини на платформі мРНК кодують нешкідливу частку шиповидного білка вірусу SARS-CoV-2. Цей білок знаходиться на зовнішній стороні молекул коронавірусу. Коли вакцина вводиться в м’яз, інформація передається в клітину для продукування частки білка. Потім клітина відображає частинку білка на зовнішній стороні клітини.

Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла так само, як виробляє їх організм після зараження вірусом. На завершення процесу організм «знає», як захиститися від зараження в майбутньому. Перевага вакцини полягає в тому, що ті, хто отримали вакцину, будуть захищені від COVID-19 і від його ускладнень.

11. Чи є технології виготовлення вакцин на основі нуклеїнових кислот проти COVID-19

сучасними чи їх використовували й раніше?

Вакцини на основі мРНК — дуже інноваційне рішення. Ідея вакцини на основі нуклеїнових кислот належить дослідниці Каталін Каріко, і вона виношувала та відстоювала цей технологічний підхід від початку 1990-х. Через пандемію COVID-19 час цієї ідеї настав, і навесні 2020 року вперше перейшли до клінічних досліджень вакцини на основі мРНК.

Наразі на деякі вакцини проти COVID-19 на основі мРНК видаються дозволи для використання в надзвичайних ситуаціях. А це означає, що тепер вони можуть масово вводитися людям, а не лише використовуватися в клінічних дослідженнях.

ДНК-вакцини від деяких типів раку проходили клінічні випробовування за участю людей і раніше.

12. У чому різниця між різними векторними вакцинами проти COVID-19?

Векторні вакцини проти COVID-19 можуть використовувати різні вірусні вектори, тобто носії гену, який кодує «візитну картку» збудника цієї хвороби.

Так, наприклад, у вакцині AZD1222 (яку робить компанія AstraZeneca і яку використовують в Україні) для першої та другої дози використовується один і той самий вірусний вектор. Він змінений так, щоб вектор не міг розмножуватися в тілі людини.

13. Коли почали використовувати векторні вакцини? Чи був час перевірити цю технологію раніше?

Векторні вакцини на основі різних вірусів-векторів використовують в дослідженнях, клінічних дослідженнях та медицині понад десятиліття. Векторні вакцини розробляють та впроваджують для грипу, вірусу Зіка, Еболи, сказу, цитомегаловірусу, а також споріднених до SARS-CoV-2 вірусів SARS та MERS.

Можна сказати, що робота з векторними вакцинами — це відпрацьована методика, яка наразі стандартизована і доступна для масштабного використання, на відміну від інноваційних типів, як-от на основі нуклеїнових кислот.

Цей підхід є достатньо апробованим і має значний потенціал в майбутньому.

14. В чому різниця між вакцинами різних країн-виробників?

Вакцина КомірнатіТМ від Pfizer-BioNTech (США-Німеччина) також відома під робочою   назвою BNT162b2. КомірнатіТМ — це вакцина на основі нуклеїнових кислот, зокрема мРНК, що кодує шипоподібний білок вірусної оболонки. мРНК запакована в жирову оболонку — це потрібно для легшого проникнення мРНК в клітини організму людини.

Вакцина КовішелдТМ розроблена в результаті співпраці між британсько-шведською компанією AstraZeneca та науковцями з Оксфордського університету. Її у великому масштабі виробляють на заводі в Індії. Ця вакцина має робочу назву AZD1222 та зареєстрована за маркетинговими назвами ChAdOx1 NCOV-1 чи Covishield (КовішелдТМ в Україні). Ця вакцина зроблена на основі аденовірусного вектору, який не може розмножуватися в тілі людини. В цей вектор вбудували той самий ген шипоподібного білку оболонки коронавірусу.

Вакцина КоронаВак розроблена компанією Sinovac LifeSciences Co LTD. Це вакцина на основі вбитого (інактивованого) коронавірусу SARS-CoV-2.

15. Які вакцини отримають українці?

На початок березня 2021 року в Україні зареєстровані такі вакцини проти COVID-19:

• ChAdOx1 NCOV-19 CORONA VIRUS, вона ж КОВІШЕЛД/

COVISHIELD, — рекомбінантна вакцина від Oxford/AstraZeneca. 25 березня 2021 року, вакцину AstraZeneca,яку виробляють в Європі, перейменували на Vaxzevria.https://bit.ly/3upr5zh

• КОМІРНАТІ/COMIRNATY™ — мРНК-вакцина від Pfizer/BioNTech. https://bit.ly/3dCe7Hx

• CORONAVAC/КОРОНАВАК — вакцина на основі інактивованого вірусу SARS-CoV-2 від Sinovac Life Sciences Co LTD.https://bit.ly/2R5P0VX

• NVX-CoV2373 — субодинична вакцина від Novavax.

16. Детальніше про вакцини, які отримають українці

• Ковішелд від AstraZeneca

Це векторна вакцина, розроблена британсько-шведською компанією AstraZenecа та Оксфордським університетом. Вакцина є безпечною та ефективною для людей віком від 18 років і старше. Вона схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) для екстреного використання і пройшла перевірку Європейським агентством з лікарських засобів.

 Поза Європою цю вакцину випускають в Республіці Корея та Індії на потужностях Serum Institute. Вироблена в Індії вакцина має локальну назву Ковішелд. 22 лютого 2021 року Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) зареєструвало вакцину Oxford/AstraZenec(Covishield) проти COVID-19 для екстреного медичного застосування.

Першу партію цієї вакцини у 500 тис. доз Україна купила за кошти платників податків у виробника Serum Institute (Індія) через британське закупівельне агентство Crown Agents.

Фонд COVAX має передати Україні від 2,2 до 3,7 млн доз цієї вакцини у І–ІІ кварталі 2021 року.

Крім того, вакцина буде закуплена за гроші платників податків напряму у виробників.

• Pfizer/BioNTech

Вакцина Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.Вакцину внесено до списку вакцин для екстреного використання ВООЗ і дозволено для екстреного використання уСША, Великій Британії, Канаді та ЄС.22 лютого 2021 року вакцину Pfizer/BioNTech проти COVID-19 зареєстровано в Україні для екстреного медичного застосування.

Україна має отримати 117 тис. доз вакцини Pfizer/BioNTech в межах глобальної ініціативи COVAX. Більше про ініціативу:https://uni.cf/3wvdfNv.

30 березня 2021 року глобальна ініціатива COVAX повідомила Міністерству охорони здоров’я України про виділення додаткових 947 700 доз вакцини проти COVID-19 виробництва Pfizer-BioNTech, які планують доставити в країну до кінця червня.

Вакцину Pfizer/BioNTech включено ВООЗ до реєстру засобів для використання в надзвичайних ситуаціях. Її схвалено для застосування в США, ЄС, Великій Британії, Канаді.

 • Sinovac Biotech

Вакцина CoronaVac — це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу. Її дозволили до використання Бразилія,Чилі, Китай, Туреччина, Індонезія та низка інших країн.

Перша партія з 215 тис. доз вакцини CoronaVac виробництва надійшла в Україну 25 березня 2021 року.

Міністерство охорони здоров’я України зареєструвало цю вакцину 9 березня.Україна підписала контракт на постачання 1,9 млн доз вакцини CoronaVac наприкінці грудня 2020 року.

• Novavax

NVX-CoV2373 — це субодинична вакцина від американської компанії Novavax перебуває на фінальній стадії III фази клінічних випробувань. Виробник планує подавати документи до Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) для затвердження екстреного використання в I кварталі 2021 року. Попередньо заявлена ефективність становить 89%.

17. Де прочитати інструкцію до вакцин проти COVID-19, які зареєстровані в Україні?

Інструкції до зареєстрованих в Україні вакцин проти COVID-19 викладені на вебсайті Державного експертного центру МОЗ України, www.dec.gov.ua

18. Чи вакцини, які дозволені до використання в Україні, схвалені ВООЗ?

Так, вакцини КовішелдТМ та КомірнатіТМ схвалені ВООЗ для екстреного використання.

Ознайомитися з інформацією про схвалення ВООЗ вакцин проти COVID-19 для екстреного використання можна за посиланнями:

 • Вакцина CHADOX1 NCOV-19 CORONA VIRUS (рекомбінантна), КОВІШЕЛД/CHADOX1 NCOV-19 CORONA VIRUS VACCINE (RECOMBINANT), COVISHIELD: https://bit.ly/3mo0ShD

• КОМІРНАТІ/COMIRNATY™: https://bit.ly/31TBPJO

• Вакцина КоронаВакТМ станом на кінець березня 2021 року перебувала на розгляді в ВООЗ щодо схвалення до екстреного використання.

• Вакцина NVX-CoV2373 від Novavax наразі проходить останні етапи клінічних досліджень та схвалення офіційними установами.  

ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ПСОРІАЗУ

 Псоріаз ( або лускатий лишай ) –  одне з найпоширеніших захворювань шкіри, опорно-рухового апарату та внутрішніх органів, яке суттєво погіршує якість життя людей. Псоріаз може впливати на працездатність людини, а також  бути причиною стійкої втрати працездатності,тобто інвалідизації. На псоріаз хворіє 2-5% населення земної кулі. На території деяких країн та регіонів рівень захворювання досягає 10% і більше. На жаль останніми роками багатьом пацієнтам притаманний важкий перебіг захворювання,оскільки вони звертаються занадто пізно.

14:17 27.10.2021

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора